Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet

Festival  »  14. ročník 2008

Tisková zpráva občanského sdružení eLnadruhou

14. NEJEN lesbický kulturní festival eLnadruhou


7. 5.–13. 5. 2008 Praha


Začátek května a s ním i letní sezony se již tradičně nese ve znamení NEJEN lesbického kulturního festivalu eLnadruhou (L2), jehož 14. ročník pořádá stejnojmenné občanské sdružení zastupující zájmy lesbických, bisexuálních a transsexuálních žen. Jde o akci, která svým celkovým rázem nadále zůstává unikátní nejen v českém prostředí, ale i v širším kontextu střední a východní Evropy. Festival se koná s finanční podporou grantových nadací Global Fund for Women a Slovak-Czech Women’s Fund a je určený nejen ženám patřícím k výše uvedeným sexuálním menšinám, ale i sympatizantům a sympatizantkám z řad široké veřejnosti. Jeho hlavním cílem je urychlit integraci zmíněných menšin do většinové společnosti a seznámit veřejnost s těmito dosud opomíjenými aspekty moderní kultury.
Program letošního ročníku, který kromě kavárny Therapy a hudebního klubu Vagon využívá i dalších zajímavých prostor v centru hlavního města, čerpá ve srovnání s dřívějšími, žánrově nevyhraněnými ročníky především z české kulturní scény. V konečném důsledku to sice znamená, že z něj zmizely přednášky a besedy, jež v dřívějších ročnících tvořily hlavní náplň jednotlivých dnů, nicméně akademické roviny se eLnadruhou nevzdává nadobro. Součástí tohoto ročníku je totiž i konference českých a slovenských organizací bojujících za práva gayů, leseb, translidí či „queer“ menšin obecně, která bude mít podobu několikadenního pracovního semináře probíhajícího souběžně s hlavním programem festivalu. Absenci veřejných přednášek letos také vyvažuje účast Anety Langerové a kapely Lili Marlene – jmen, která se na domácí scéně objevila sice poměrně nedávno, ale i za tak krátkou dobu už si stihla získat široký okruh příznivců. Oficiální zahájení festivalu bude stejně jako loni spojeno s vernisáží výstavy fotografií, po níž přijde na řadu ochutnávka jihoamerických vín, chybět však rozhodně nebudou ani další etablované opory festivalového programu, jimiž jsou divadelní představení (konkrétně inscenace divadla Metro Život je fajn a hra Klec bláznů v podání Divadla Radka Brzobohatého) a filmová promítání, nebo populární výroční akce s několikaletou tradicí – jmenovitě turnaj ve stolním fotbale o putovní pohár, sportovní odpoledne s turnajem o pohár Best Group či taneční Maja Party.
Občanské sdružení eLnadruhou, které festival pořádá, funguje již čtvrtým rokem v podobě neziskové organizace zaštiťující pestrou škálu společenských, kulturních i sportovních aktivit určených pro všechny zájemce a zájemkyně bez ohledu na sexuální orientaci či identifikaci. Za tímto účelem již navázalo spolupráci s řadou domácích i zahraničních organizací, mezi nimiž kromě americké nadace Global Fund for Women nechybí ani česko-slovenský fond Slovak-Czech Women’s Fund nebo aktivistické sdružení Holky v Brně či občanské sdružení Sananim.
V uplynulých třech letech se návštěvnicím a návštěvníkům festivalu naskytla příležitost shlédnout mimo jiné akustické vystoupení Lenky Dusilové a koncert Báry Basikové s kapelou Precedens, autorské čtení spisovatelky a překladatelky Evy Hauserové, koncert kapely Tiditade následovaný bubenickým workshopem či celou řadu divadelních inscenací (například autorské představení Ty jsi jen sajtkára v produkci divadla Alfred ve dvoře, populární Dívčí válku v podání pražského Divadla Bez Zábran nebo Královnu Kristinu Laury Ruohonen v překladu a režii Šárky Kysové). S velkým úspěchem se nicméně setkaly také nejrůznější hudební, taneční a pěvecké workshopy nabízející divákům možnost aktivního tvůrčího zapojení (jako byla například hlasová dílna zpěvačky a performerky Ridiny Ahmedové) nebo panelové diskuse za účasti poslanců a poslankyň parlamentu ČR.
V případě zájmu o další informace se obracejte na tiskovou mluvčí festivalu (daniela@elnadruhou.cz) nebo navštivte webové stránky festivalu (www.eLnadruhou.cz)


Dále v této sekci:


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168