Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 10. 2014   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet


L2 na Queer Parade v Brně

29.6.2008 Včera jsme nemohli chybět na Queer Parade v Brně, kde jsme měli informačněprodejní stánek, který se stal nedílnou součástí základny QP na náměstí Svobody. V sekci fotogalerie přinášíme pár fotek, které časem ve spolupráci

s Holkama v Brně a Studem doplníme. Níže přinášíme malou reportáž z QP tak jak ji vidělo eLnadruhou.

Vše to začalo v Praze balením a přípravou stánku, který se musel přepravit do Brna na náměstí Svobody, kam Terka dorazila v sobotu 28. června kolem jedenácté hodiny. Od pořadatelek dostala povolení k vjezdu na náměstí a bylo jí přiděleno několik dobrovolníků, kteří ochotně pomáhali stavět stánek eLnadruhou. Při stavbě se zjistilo, že Terka s Klárou, které balily stánek v Praze zapomněly jednu nohu od stánku, ale i to organizátoři a hlavně Slavomír Goga obratem vyřešil zakoupením násady od koštěte a mohlo se pokračovat dál. Začalo vybalování letáků, brožur, informačních materiálů, triček, knížek a odznáčků.

Výborná organizace a práce s dobrovolníky, což měla všechno na triku Hany (hlavní organizátorka Queer Prade) zajistila hladkou stavbu stánků i podia na náměstí Svobody, kam se začalo scházet mnoho lidí. Téměř každý z návštěvníků navštívil stánek eLnadruhou a tak jsme mohli zjistit, že na Queer Parade dorazili lidé z různých koutů ČR, ale i ze zahraničí např. z Holandska, Anglie, Ruska a Slovenska. Výbornou atmosféru tak zajistila nejen LGBTIQ komunita, ale mnoho příznivců s rozmanitou věkovou hranicí.

Vše šlo podle plánu a lidé se výborně bavili a užívali si pohodové Duhové atmosféry do chvíle než vzduchem začala létat vajíčka a dělbuchy. Z ničeho nic se na náměstí Svobody objevilo asi přes 30 neonacistů, kteří bezmyšlenkovitě přišli ničit, rabovat a fyzicky napadat účastníky Queer Parade. Bohužel ani stánku eLnadruhou se tato neonacistická skupina nevyhla a zničila nejen stánek, ale zahodila kasu daleko do davu, roztrhla plakáty, poházela trička, rozehnala lidi. Policisté bohužel zaspali tento útok, který se přehnal v rychlosti vichřice, ale naštěstí se jim podařilo zabránit dalším nájezdům neonacistických skupin.
Pak Jiří Hromada prostřednictvím mikrofonu vyzval pětistý dav aby se vrátil a nenechal se zahnat touto nesmyslnou krutostí, kterou neonacisté páchali na bezbraných lidech, kteří se sešli na náměstí Svobody v Brně, aby vyjádřili na pochodu HRDOSTI svůj názor. Bylo až neuvěřitelné jak se během 20 minut vše vrátilo do původní atmosféry. Nadšený dav nad vítěztvím útoku neonacistů se začal projevovat hvízdáním, radostným pokřikem, potleskem a urputným máváním duhových vlajek a transparentů. Kdo tam nebyl, tak přišel o obrovskou vlnu svobody, která byla cítít z každého kousíčku náměstí a prošvihl jedinečnou atmosféru, která se nedá popsat slovy.

Průvod vyšel sice se zpožděním, ale nikomu to nevadilo. Dav za doprovodu policistů, hudby a skvělé nálady prošel městem v předem připraveném okruhu a zpět se vrátil na náměstí Svobody, kde byl organizátory vyzván k rozchodu. Lidé se poklidně v malých skupinkách vydali ke klubu Fléda, kde byla od 19 hodin Duhová párty. Organizátoři začali uklízet náměstí Svobody, rozebírat podium a aparaturu. Během 30 minut bylo vše připraveno k opuštění, což ale nebylo možné, protože policisté opět podcenili celou situaci a dopustili neonacistům aby pozvolna obklíčili náměstí Svobody a znemožnili tak organizátorkám a organizátorům náměstí opustit. Terka z eLnadruhou odjela za doprovodu policisty svým vozem poklidně pryč a organizátoři za doprovodu těžkooděnců též náměstí opustili.