Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet


1. tisková zpráva QP v Táboře

20.1.2009 V pondělí 19. ledna 2009 vydal Organizační výbor Průvodu a festivalu Queer Pride v Táboře svou 1. tiskovou zprávu. Kterou Vám prostřednictvím našeho webu nabízíme.

Dne 20. června 2009 se uskuteční Průvod a festival Queer Pride v Táboře (PFQPT). Za akcí stojí mezinárodní neziskové centrum CESTA, organizace Jihočeská Lambda a občanské sdružení eLnadruhou. Pořadatelsky akci zajistí Organizační výbor PFQPT, který byl za tímto účelem vytvořen ze zástupců výše zmíněných organizací a dalších jednotlivců v říjnu 2007 a od té doby se pravidelně schází.

Potřeba prosadit tradici “Průvodů hrdosti” LGBTIQ lidí, neboli osob s lesbickou, gay, bisexuální, transexuální, intersexuální a queer identitou, je po událostech na Queer Parade v Brně v červnu 2008 naléhavá. Přesto průvod Queer Pride v Táboře nebude protestním pochodem, ale oslavou. Jaké jsou důvody k oslavě? Česká republika spolu se Slovinskem jako jediné státy mezi novými členy EU legalizovali registrované partnerství. Průzkum veřejného mínění provedený v období po schválení zákona zjistil, že 52 % obyvatel České republiky podporuje sňatky partnerů stejného pohlaví. To je více než průměr Evropské unie (44 %), což tento národ vnáší do skupiny (několika málo) národů, které považují sňatky osob stejného pohlaví za společensky přijatelné. Lepší čas ke společné oslavě české LGBTIQ komunity a ostatní veřejnosti tedy nemohl nastat. Zároveň Průvod a festival Queer Pride v Táboře umožní zviditelnit komunitu LGBTIQ lidí a otázky s touto komunitou spojené. To vše v rámci dlouhodobého cíle organizátorů a organizátorek - podporovat účast LGBTIQ osob ve vzdělávání, kulturním a občanském životě.

Proč padlo rozhodnutí uskutečnit další Queer Pride v Táboře? Především proto, že jedna z pořadatelských organizací, mezinárodní kulturní centrum CESTA, sídlí v Táboře a zde také od roku 1993 usiluje o zlepšení kulturního porozumění a tolerance mezi lidmi prostřednictvím umění. Průvod a festival Queer Pride navíc pomůže Táboru stát se oblíbenou turistickou destinací lidí z různých LGBTIQ komunit. Organizační výbor PFQPT také považuje za důležité ukázat, že i menší města dokáží svým hlasem podpořit ty, kteří to potřebují.

Jak bude celá akce probíhat? V prvním pololetí roku 2009 se můžete těšit na řadu kulturních a vzdělávacích akcí souvisejících s LGBTIQ tématikou. Dne 20. června 2009 proběhne samotná akce, která bude mít tři hlavní části: průvod, festival a afterparty. Během sobotního dopoledne se sejdou účastníci a účastnice průvodu u táborského vlakového nádraží a po organizovaném seřazení se v poledne vydají městem. Součástí “Průvodu hrdosti” budou kromě pěších i alegorické vozy, jak motorizované tak na alternativní pohon. Trasa průvodu povede přes Nové a Staré město, dále pak přes Žižkovo náměstí skrz Bechyňskou bránu a stočí se do údolí pod hradbami Tábora na louku vedle budovy CESTA (Ctiborův mlýn).

Pro českou LGBTIQ komunitu bude novinkou, že do průvodu je třeba se z organizačních důvodů přihlásit. Lze tak učinit anonymně na webových stránkách www.queerprideparadetabor.cz, případně lze přihlášku zaslat poštou. Organizátoři a organizátorky vyzývají veřejnost, aby si včasným přihlášením do průvodu zajistila slevu na oficiální afterparty Queer Pride a zároveň tak pomohla akci zajistit s ohledem na bezpečnost a veškeré další organizační aspekty. Narozdíl od běžné zahraniční praxe je přihlášení do průvodu v Táboře zdarma, a stejně tak vstup na většinu festivalových akcí.

Festival Queer Pride proběhne odpoledne a navečer na louce pod Kotnovem. Zde očekávejte rozmanitý kulturní program, bude možné se zúčastnit řady workshopů sportovního programu a akcí pro děti. Vedle hlavního pódia se návštěvníci a návštěvnice budou moci pohybovat i mezi informačními stánky LGBTIQ organizací a subjektů. Den společného veselí bude zakončen oficiální afterparty s bohatým programem v táborském klubu Milénium, který po nedávné rekonstrukci poskytuje ideální zázemí.

V současné době probíhá nábor dobrovolníků a Organizační výbor PFQPT pracuje na sestavení programu festivalu a zároveň oslovuje potencionální sponzory a spojence s nabídkou způsobů podpory akce. Náležitou pozornost věnuje i otázkám bezpečnosti lidí, kteří se budou Průvodu a festivalu účastnit či přihlížet. Organizační výbor navrhnul systém vnitřní bezpečnosti založený na vyškolených dobrovolnících monitorujících krizové situace a zároveň zahájil jednání s Policií ČR ohledně zajištění bezpečnosti akce.

Průvodu a festivalu Queer Pride v Táboře poskytne záštitu Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková a mediálním partnerem akce je Český rozhlas.

Více o plánované události se můžete dozvědět na webových stánkách www.queerprideparadetabor.cz .

Těšíme se na společnou oslavu.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168