Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 02. 08. 2021   aktualizace
Podpořili nás

Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


27.9.2009 Přinášíme Vám znění dopisu pro Papeže, který byl přečten na Náměstí Svobody v Brně a iniciován skupinou aktivistek z Queer Parade v Brně a Holek v Brně.

Brno, 26. 9. 2009

Vaše Svatosti,

obracíme se na Vás u příležitosti Vaší návštěvy v České republice, která má motto: „Láska, víra, naděje“. Vaše volání po civilizaci lásky a otázky po vlastní identitě nás inspirovaly k tomuto psaní.

Ve svých rozhovorech zmiňujete, že křesťanská společenství se budou muset více otevírat – a zároveň někdy musí čelit netoleranci okolí. My slova o otevřenosti církve vítáme a doufáme, že tato otevřenost se projeví i přijímáním lidí jiné sexuální orientace, ostatně jako přijímání všeho ostatního, co si lidé sami nevybrali.

Je mnoho křesťanů a křesťanek (v našich zemích zejména katolického vyznání), kteří se vyrovnávají se svou neheterosexuální orientací a potřebují, především ti mladší z nich, podporu. Z jejich zkušeností víme, že ne vždy se ji odvažují žádat od církevního společenství. Na sousedním Slovensku je obvyklé, že katolická církev vyzývá k léčení homosexuality. Heterosexuálům přitom nikdo nenařizuje naprostou abstinenci, ani je nechce léčit.

Život v každé době a v každém druhu společnosti jistě vyžaduje vzájemnou toleranci různých skupin – nikdo snad není výlučný a hledání pravdy je osobní záležitost. Jako přední křesťanský teolog snad souhlasíte, že v posvátných knihách najdeme někdy protichůdná doporučení, určitě různorodé příklady lásky. Důležité poselství víry a lásky, zlepšující i naše životy pozemské, snad zůstává.

Někteří křesťané se možná domnívají, že biblická přikázání homosexualitu odsuzují, avšak z dnešního pohledu lze říci, že texty Starého zákona na ni nepohlížejí zásadně jinak než na sexualitu mezi muži a ženami. Nový zákon zdůrazňuje lásku jako nejvyšší dobro, což je přikázání, na kterém chceme stavět.

Mladým (a nejen jim) křesťanům a křesťankám by jistě pomohlo Vaše povzbuzení a ujištění, že život s jinou sexuální orientací pro ně neznamená odsouzení. Zatím se s výraznější podporou gayové a lesby setkávají v evangelických církvích, my doufáme, že Vy jako hlava církve katolické církve nabádající k lásce – a právě láska překonává vzájemné rozpory a nenávisti – stejně tak pomůžete postavit se homofobii, která z neznalosti vytváří nenávist a šíří nepřátelství mezi lidi.

Rovněž věříme, že – podobně jako jeden z nejvyšších buddhistických představitelů dalajláma – budete podporovat otevřenější debatu o sexu a sexualitě a bezpečném sexu (včetně kondomů), který pomůže zabránit lidskému utrpení.

Vaše slova, že „ve tváři každé lidské bytosti, bez ohledu na rasu a kulturu, se zří boží obraz“, nám dávají doufat v přijetí a podporu. Všem, kdo navštíví zítřejší mši v Brně i pondělní mši ve Staré Boleslavi, také přejeme hodně lásky v srdci.

Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými,
ale lásku bych neměl,
jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.
Kdybych měl dar proroctví,
rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání,
ano kdybych měl tak velikou víru,
že bych hory přenášel,
ale lásku bych neměl,
nic nejsem.Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168