Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Informace z Výboru pro sexuální menšiny

1.7.2010 Chceme Vás informovat o průběhu adobcí registrovanými páry, které byly součástí jednání Výboru pro sexuální menšiny, který proběhl ve středu 30. 6.

Záznam ze zápisu Výboru pro sexuální menšiny, který můžete později celý naleznout ZDE.

4. Adopce registrovanými partnery

M. Štěpánková informovala o schůzce se zmocněncem Kocábem, které se zúčastnila spolu s Džamilou Stehlíkovou. Zmocněnec již není členem vlády, a proto nemůže materiály vládě předkládat sám, je závislý na rozhodnutí premiéra. Navrhl uspořádat na téma podnětu tiskovou konferenci, nebo vydat minimálně tiskovou zprávu. M. Štěpánková navštívila debatu v Brně o gay a lesbickém rodičovství, kde se dozvěděla o případu, kdy se muž žijící ve stejnophlavním svazku ucházel o pěstounskou péči. Zpočátku se setkal s odmítavým postojem, když ale projevil zájem ujmout se zdravotně postiženého dítěte, úřady „otočily o 180°“.

Andrea Baršová uvedla téma nestandardních rodin, které je doposud nesrozumitelné pro veřejnost. Věra Sokolová navrhla, aby se téma nestandardních rodin otevřelo v rámci Rady pro rodinu, pokud bude taková rada v budoucnu zřízena.

V průběhu jednání navštívil výbor zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Uvedl, že příští týden má schůzku s Petrem Nečasem, kde se bude diskutovat budoucnost lidskoprávních poradních orgánů vlády. Podnět k individuálním adopcím registrovanými partnery nebylo možné vládě předložit, setkal se s masivním odporem z mnoha stran. Zmocněnec by nicméně tento podnět rád předal nové vládě a veřejnost seznámil s diskusemi, které se k tématu konaly a které přinesly určité posuny v názorech některých zúčastněných. Proto navrhl uspořádání tiskové konference. Té by se kromě zástupců výboru zúčastnili i odborníci, kteří vystupovali na kolokviích (za katolíky pravděpodobně T. Halík, dále někdo za evangelíky, psychology a lidskoprávníky). Výbor diskutoval o tom, zda uspořádání tiskové konference za účasti odpůrců podnětu veřejné diskusi prospěje, nebo spíše naopak. Někteří členové výboru (Věra Sokolová) se obávají, že by oživení diskuse o adopcích mohlo být v této době vnímáno jako záminka pro zrušení výboru. Jiní (Jiří Hromada) naopak považují za nutné i nadále na adopce upozorňovat a využít každé vhodné příležitosti, která se k tomu nabízí. Lucie Otáhalová navrhla, aby se tisková konference využila jako příležitost pro rozšíření tématu také na adopce dítěte partnerkou biologické matky, což je situace, která je v praktickém životě mnohem častější (na rozdíl od individuálních adopcí, které se dle MPSV uskutečňují výjimečně a jejich počty se pohybují v jednotkách ročně). Tato životní situace je navíc mnohem pochopitelnější jak pro novináře, tak pro veřejnost. Tento návrh někteří členové výboru podpořili (Klára Laurenčíková, Tereza Mikšaníková). Martina Štěpánková se ale obává, že rozšíření diskuse bude nefér k účastníkům kolokvií, jejichž stanoviska se odvíjela od přeloženého podnětu. Výbor dále diskutoval nutnost osobního svědectví (účast někoho, kdo se právě nachází v odpovídající životní situaci).

Závěr: Výbor se shodl na tom, žetiskovou konferenci je nutné uspořádat co nejdříve (navrhuje 12./13.7.). Doporučuje, aby se za katolíky zúčastnil Václav Malý. Za výbor se zúčastní předsedkyně, dále podle možností V. Sokolová a T. Mikšaníková.

5. Různé

Členové a členky výboru dále diskutovali o budoucnosti výboru a poradních orgánů vlády vůbec. Jiří Hromada uvedl, že pokud dojde k oslabení činnosti výboru, nastane období větší aktivity a příprav občanského sektoru. Klára Laurenčíková doplnila, že nevládní organizace budou muset spojit své síly a být důraznější ve svých požadavcích.

V závěru výbor diskutoval o vhodnosti hetero/homosexuální rodiny pro výchovu dítěte. Vít Michalec (MPSV) zastává názor, že nejvhodnější je úplná heterosexuální rodina. Dítě v gay či lesbické rodině může být ve společnosti znevýhodňováno. Předtím, než budou děti svěřovány do těchto rodin, je tedy nutné změnit společnosti.

Tereza Mikšaníková navrhla jako téma na příště Queer parade (budou pozváni organizátoři).

Jiří Hromada uvedl, že zítra je čtyřleté výročí účinnosti zákona o registrovaném partnerství, partnerství uzavře již 1000. dvojice. Dále uvedl, že dotazník u připravovaného sčítání lidu bude doprovázen vysvětlením, co je to registrované partnerství (při zkušebním provozu se stalo, že řada seniorů zaškrtávala jak manželství, tak registrované partnerství).Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168