Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Studenti a studentky vydali literární gay a lesbickou revue

22.5.2011 Studentské sdružení Charlie vydalo nový literárně-výtvarný projekt, a doplnilo tak různorodost na poli umělecké tvorby sexuálních minorit.

Mimo svůj umělecký záměr přispěla queerevue Ředkvičky také odbornou částí věnující se především vizuální kultuře. Studenti tak svým sebeotevřením nabídli ojedinělou formou další vhled do života lidí s odlišnou orientací a identitou.

S originálním nápadem představit svět mladých gayů a leseb přišli studenti a studentky ze spolku Charlie Univerzity Karlovy v Praze. Elektronický sborník Ředkvičky – jsou růžové a pálí na jazyku, dostupný online, sestavili z množství své autorské tvorby zahrnující poezii, povídky, výtvarná díla a úvahy na témata ze své vlastní autentické zkušenosti. Mimo prostor pro seberealizaci členů sdružení tak sleduje projekt další cíle: nabourat běžné představy o homosexualitě a jiných sexuálních identitách, překlenout stereotypní pohledy a zároveň přiblížit mladého gaye či lesbu jako člověka, jenž se ve svých potřebách, přáních a starostech neliší od ostatních studentů.

„Široká společnost vidí většinou queer minoritu jako jednolitý celek, na který aplikuje řadu stereotypních vzorců. My bychom byli velmi rádi, kdybychom mohli společně s queerevue poukázat na to, že nejsme zakrnělým monolitem, ale že v sobě skrýváme jedinečné individuality s různými zájmy a chováním, podobně jako kdokoliv na světě bez ohledu na to, jak se vnitřně sexuálně nebo citově identifikuje,“ uvádí Zdeněk Robin Scholze, odpovědný redaktor Ředkviček. Spolu s univerzitním sdružením Charlie je přesvědčen, že se publikace rychle dostane mezi českou veřejnost a splní svůj základní záměr.

„Jakmile totiž někdo queerevue otevře, uvidí mnoho rozdílných textů od řady autorů, uvidí, že každý z nich je jiný a originální. Narušíme tím představu, že všichni teplí lidé jsou popsatelní několika málo slovy, například růžová nebo sex,“ uzavírá Zdeněk R. Scholze za celou redakci i samotné spoluautory a spoluautorky s tím, že druhé číslo sdružení plánuje vydat už v září, na počátku nového akademického roku. Tím chce zaujmout i nově příchozí studenty na Univerzitě.

Nejen jim je ale určena další část publikace: recenze studijních oborů na Karlově univerzitě a ČVUT. Ty mají přinést užitečný pohled sexuálních minorit na podmínky a atmosféru na jednotlivých fakultách a programech. Tento průzkum pořádaný především mezi členy a členkami sdružení nabízí unikátní srovnání nikoli pouze pro nové i stávající studenty, ale také vedení fakult a kateder. Charlie si od tohoto záměru slibuje prospěšnost při vytváření příznivého a otevřeného prostředí pro všechny studenty a zaměstnance a zaměstnankyně bez ohledu na jejich orientaci či identitu.

Odborná část textů, zaměřujících se na vizuální kulturu v kontextu queer tématiky, byla publikována ve formě tištěného sborníku V!Z a je k dostání v celonárodní distribuci ve vybraných knihkupectvích či na webových stránkách sdružení www.charlie.li.

Občanské sdružení Charlie se jako studentský spolek Univerzity Karlovy zaměřuje na sexuální menšiny z řad studentů, akademických a vědeckých pracovníků. Kromě své společenské aktivity na půdě Univerzity i mimo ni se dlouhodobě se podílí na akcích pro veřejnost, pořádá akademické přednášky a organizuje debaty se studenty středních a základních škol.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168