Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund

Partneři

iGirls.cz Color Planet

11. ročník 2005  »  Účinkující

O účinkujících

Plány pro život / Designs for Living (scénář Claire Dowie, překlad Andy Jochman, režie Šárka Kysová)
sobota 21. 5., 12.15–13.15
Obsazení: 3 ženy, žánr: konverzační komedie

Britská komička a performerka Claire Dowie je průkopnicí tzv. stand-up divadla. Za hru Why is John Lennon wearing a Skirt? (Proč nosí John Lennon sukni?) získala v roce 1991 London Fringe Award. V současné době spolupracuje s londýnským centrem alternativní kultury Drill Hall, kde v únoru 2004 uvedla svou zatím poslední hru H to He.
  Hra Designs for Living (poprvé uvedená v londýnském Ruby Tuesday v roce 2001) je působivá moderní lovestory, která přináší nový pohled na konvenční pojetí identity a sexuality. Byla by vlastně nenáročnou konvenční hrou o nezdarech klasického milostného trojúhelníku, kdyby všechny tři jednající postavy nebyly ženského pohlaví. Na základě dosazení žen do rolí zamilovaných vznikl zajímavý formální experiment s moderní tematikou. Tereza je lesba a miluje svou kamarádku Louisu, Louisa je ale heterosexuální a odmítá Terezinu lásku. Tereza tedy svůj cit skrývá za masku důvěrného přátelství. Vztah Louisy a Terezy naruší J.J., která je butch (označení pro maskulinní typ lesbičky), zatím nedotčená, ale přesto toužící? po Tereze, která o ni nestojí. V J.J. naopak nečekaně nalezne zalíbení Louisa, která si ovšem myslí, že J.J. je muž. A tak se rozjíždí kolotoč nedorozumění, gagů a zklamaných citů, aby se na konec dospělo k překvapivému happy-endu. Designs for Living je hrou komorního typu, která přináší řadu současných otázek na téma konvence a společnost. Autorka Claire Dowie je především performerka, proto by tedy její text, nabitý vtipnými a briskními dialogy, měl sloužit jako libreto v němž jsou zachyceny základní vztahy a situace, na jejichž základě je možno improvizovat.
  V české premiéře byla hra uvedena ve společném tematickém večeru spolu s monologem Ellen DeGeneres My self-conscious or Check Me Out! (Oba texty jsou k dispozici v DILIA)

Zrcadlení hlasem (Ridina Ahmedová)
sobota 21. 5., 16.00–18.00
Ridina Ahmedová je zpěvačka, kterou baví objevovat možnosti lidského hlasu.

Hlas není jenom zpívání – hlasem se dá mluvit beze slov, házet, koulet a dá se jím i hladit a probouzet. Nezáleží na tom, jestli zpíváte nebo ne – hlas má v sobě každý, stačí se podívat na děti, jak si užívají. Přijďte se podívat a pokud budete mít chuť, zapojte se.

Ty jsi jen sajtkára (autorské představení K. Jungové, R. Mizerové a M. Musilové)
sobota 21. 5., 18.15–19.30
„Pohled na naše protějšky nás nakonec přivedl zpět k uvažování o sobě a o našich bytostných potřebách.“

Genderově laděné představení s původními texty, hudbou a scénografií využívající typografického písma. Na projektu se podílely čtyři věkově spřízněné ženy–divadelnice (28, 29, 30 a 35 let), které v průběhu jednoho půlroku prostřednictvím svých textů reflektovaly zážitky i zkušenosti ze setkání a života s muži. Obsáhlé téma zpracovávají čtyři kapitoly (Tělo, Svoboda, Domov, Dítě). Představení vzniklo za podpory MOTUS o. s. – produkce divadla Alfred ve dvoře. Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, ČLF, Nadace Charty 77 a firma Welleda.

Motor motorky jsem já. Máš jen jedno kolečko a jsi připoutána... proplakané, posmrkané polštáře... výhrůžně mácháme svými vykřičníky... tenké rozepře a tlusté pocity křivd... i ženy mají své běsy... v krajině je kus milovaného těla... velká potřeba, velké lásky... jak pevná je postel z nočního „miluju tě?“... předbytí, předsvětí dětí... čas nám běží... věčné nejistoty uprostřed kruhu jistot... radostná, bezpečná samota po boku muže... a poznání, že návrat stojí za to...

Královna K. (Laura Ruohonen)
sobota 21. 5., 19.45–21.15
Inscenace vznikla z radosti a ze zaujetí dramatickým textem. Pomocí herectví, hudby, barev, světel a pohybu si klade za cíl přenést tyto pocity i na diváky.

Onou královnou je, jak se tak trochu dalo čekat, Kristina Švédská, kterou do světového dramatu uvedl August Strindberg. Laura Ruohonen však ke Kristině přistupuje jinak – dalo by se říci, že na rozdíl od Strindberga stojí na její straně.
  Cílem autorky nicméně nebylo vyprávět historický příběh. Použila příběhu Kristiny Švédské, stejně jako antických citací a svých znalostí o životě ryb, aby nám předestřela příběh o hledání svobody. Svobody, která by člověku umožnila vymanit se z povinností vůči společnosti, z pout rodiny, z pavučin mechanického racionalismu, svobody sjednotit se s vlastním já a stát se svébytným jedincem, nepřemožitelným a volným. Kristina bojuje stejně jako každý z nás, kdo se už nemůže podívat na svět stejnýma očima, protože zahlédl něco, co ho přesahuje a má teď nové oči, které se dívají na svět a činí ho opět jeho. Svět je nový a čistý, jako kdybychom si ho samy vytvořily.

Maja Party (DJs Henri, Sharki a gLassie)
sobota 21. 5., 21.30–05.00
Dlouho očekávaná taneční party, která se nepochybně stane vrcholem celého festivalu.

DJ Henri je organizátorka pravidelných parties pořá-daných pod názvem Freedom Night a rezidentka klubu Friends. Kromě toho hraje také v klubech Gejzeer a Rubyz, a pokouší se prosadit i v zahraničí. Slyšet jste ji mohly například na loňské Maja Party.

DJ Sharki
je rezidentka klubu Maler (dnešní Street Cafe) a organizátorka Freedom Night.

DJ gLassie
je rezidentka klubu Maler (dnešní Street Cafe), dále hrála na loňské Maja Party a jako host na Freedom Night.Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168