Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet

15. ročník 2009  »  Účinkující

V této sekci naleznete po sobě jdoucí účinkující, kteří vystoupí na eLnadruhou - NEJEN lesbickém kulturním festivalu, který proběhne v Praze od 20. - 26. 5. 2009.

ZAHÁJENÍ Středa 20. 5.

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - PAARL- zahájení festivalu v Café Therapy

VINAŘSTVÍ LANDSKROON - THE VINES OF PAUL AND HUGO DE VILLIERS

   

Vinařství se nachází v Jížní Africe v regionu Paarl, asi 50 km kilometrů severovýchodně od Kapského Města.
- mikroklima se svěžím odpoledním vánkem, vliv ocánu a starý půdní žulový podklad vytáří ideální podmínky pro pěstování ušlechtilých odrůd révy vinné. Předkové současných vlastníků, bratří Paula a Huga Villiers, přišli do tohoto kraje s francouzskými Huguenoty v druhé polovině 17.století. Dnes v tom pokračuje již devátá generace rodiny na panství, které má rozsah 600 hektarů a z toho polovina je osázena.

červené odrůdy:

Pinotage
Je jihoafrickou specialitou,vznikla křížením Pinot Noir a Cinsaultu. Mladé svěží červené víno se skvělým aroma zralých lesních plodů a příjemnou vyváženou chutí.

Cinsaut / Shiraz
Suché červené víno sestavené z francouzských odrůd.Skvělá rubínová barva,ovocná vůně, pevná struktura s dobře vyváženou kyselinkou a příjemnými tříslovinami.

Merlot
Červené suché víno rubínové barvy. Plné, tělnaté, ve vůni a chuti převládá zralá bluma, třešně, chuť je delikátně strukturovaná a vyvážená.

Cabernet Sauvignon

Špičkové víno výrazné rubínové barvy pochází z pečlivě selektovaných hroznů. Jeho zemité aroma je doplněno ovocnými tóny - černého rybízu, moruše a dále se vyvíjí do vůně koření, máty peprné, kávy a čokolády.bílé odrůdy:

Chenin Blanc
Hrozny pocházejí z vinic na západních svazích Paarl Mountain v nadomořské výšce 140 - 250 metrů, kde i v létě proudí svěží chladný vánek od Atlantického oceánu. Středně plné víno, svěží a suché s jasnými podtóny citrónu, limetek a broskví.

Sauvignon Blanc
Suché bílé víno se svěží kyselinkou se krásně snoubí s bohatou vůní tropického ovoce s nádechem zelených fíků.
sommelierka Jana Szajnarová

Vernisáž Pauline Zipper

Pauline Zipper je malířka, fotografka a především žena... která podle daného emocionálního rozpoložení a časového období pracuje buď s barvami či s fotografií a někdy i se slovy... žena, která se nechce otevírat prostřednictvím formálních textů o sobě, ale prostřednictvím svých výtvorů, které jsou dostatečnou a relevantní výpovědí o ní samé...

 

Koncert na zahájení - FEMALEAFROBEAT

FemaleafrobeatFemaleafrobeat je ženská bubenická kapela. Hudba, kterou v současné době hrajeme na tradiční africké nástroje, vychazí z okouzlení rytmy západní Afriky.

 Femaleafrobeat
Nástrojove obsazení odpovídá tradiční sestavě bubnů etnika Malinké z oblasti Hamana v Guineji. Jsou to tři basové bubny: největší dundun, střední sangban a nejmenší kenkeni doplněné zvonci, dále sólová a doprovodná djembe. Skladby jsou někdy obohaceny dalšími rytmickými nástroji: kirin (štěrbinový buben) a yabara (chřestidlo z kalebasy). Některé rytmy doprovazí tradiční západoafrický výrazový tanec.

Západoafrické ženy se obvykle ve společnosti nezúčastňují hraní jako bubenice, ale pouze jako tanečnice a zpěvačky. Je to teprve něco přes deset let, co mohou guinejské ženy hrát na djembe a další bubny. Proto se cítíme poctěny, že můžeme objevovat takové krásné nástroje a bohaté hudební příběhy afričanů a dělit se o ně s naším publikem.

Femaleafrobeat jsou:

  • Janinka: djembe, basové bubny (djembe, bass drums)
  • Martina: djembe, basové bubny, tanec, yabara (djembe, bass drums, dance, yabara)
  • Linda: basové bubny (bass drums)
  • Janina: djembe, basové bubny (djembe, bass drums)
  • Šklíba: basové bubny, djembe, tanec, kirin, yabara (bass drums, djembe, dance, kirin, yabara)
  • Dominika: djembe, basové bubny, yabara (djembe, bass drums, yabara)
  • Glynis: djembe, basové bubny (djembe, bass drums)
  • Šárka: djembe, basové bubny, tanec, yabara (djembe, bass drums, dance, yabara)

Čtvrtek 21. 5. 

Přednáška která se koná: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

Frédéric C. MARTEL je především spisovatel a literární kritik, i když pracoval a stále ještě pracuje na některých akademických a vládních pozicích. Jeho vzdělání je multidisciplinární, získal PhD v sociologii a další akademické tituly ve filozofii, politických vědách a právu.
Frédéric C. MartelPoté, co pracoval na ministerstvu kultury ve Francii a dále jako poradce bývalého premiéra Michela Rocarda pro kulturní politiku, duševní záležitosti a civilní svazky pro LGBT populaci, sloužil jako starší poradce vice-premiérky, ministryně práce a sociálních věcí, Martine Aubry jako hlavní autor proslovů a poradce pro novou legislativu, jakou je „paritní zastoupení“ žen v politice, civilní svazky pro gay, lesbické a nesezdané páry (PACS), což je legislativa, jejímž je hlavním tvůrcem.
Je autorem pěti knih z oboru sociologie, mezi nimi i bestseleru o šedesátých létech a sexuálním osvobození „Růžová a černá, homosexuálové ve Francii od roku 1968“ (Le Seuil, 1996 ; překl. do anglického jazyka : Stanford University Press, 1999). Napsal knihu o divadle v Americe, „Divadlo“ (La Découverte, 2006) a obsáhlou studii o kultuře a umění v USA, „O kultuře v Americe“ (Gallimard, 2006 ; bude vydána v Polsku, Japonsku a Německu).
Spisovatel, novinář a profesor v Institutu politických věd v Paříži a v MBA programu nejprestižnější francouzské obchodní vysoké škole HEC, Frédéric Martel v současnosti pracuje ne knize o zábavním průmyslu po celém světě.

Přednáška která se koná: Goethe-Institut Prag, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Dr. Waltraud Ernst: Vše v proudu? Erotické potěšení, heteronormativita a vědní kultura

V rámci vědní kultury evropského osvícenství, ve druhé polovině 18. století, se otázky erotické žádostivosti a erotického potěšení, erotických praktik a poměrů odtabuizovaly, a jakožto genuinní součást přírody se staly tématem kontroverzních diskusí.

Přesto se až do konce 19. století uplatňovalo heteronormativní uspořádání společnosti, které bylo odůvodňováno vědecky a v podstatě vycházelo ze spojení tří základních hypotéz: za prvé, hypotézy o existenci jen a pouze dvou pohlaví u člověka (pohlavní binarita); za druhé, že tato dvě pohlaví jsou vzájemně protikladná a homogenní (pohlavní dichotomie); za třetí, že heterosexualita zaměřená na rozmnožování je přirozeným vyjádřením binarity a dichotomie (rozmnožovací sexualita).

Zároveň byla ženám upírána jakákoli sexuální žádostivost a vztahy mezi stejným pohlavím byly stigmatizovány, patologizovány a kriminalizovány. Ve své přednášce se zaměřím na objasnění sociální konstrukce tohoto jen zdánlivě přirozeného uspořádání, na jeho propojení s mocenskými režimy zaměřenými na individuum (Michel Foucault) a na možnosti jeho subverse (Judith Butler) a transformace prostřednictvím sociálních hnutí.

Dr. Waltraud Ernst pracuje jako vědecká pracovnice v Centru pro interdisciplinární genderová studia na univerzitě v Hildesheimu a je uznávanou odbornicí v oblasti genderového výzkumu.


Bohoslužba v kostele SV. Salvátora

Cvilka poezie - Andrea Vašáková, Český Krumlov

Lesbicky orientovaná básnířka původem z jižních Čech měla k poezii a literární tvorbě vůbec blízko již v útlém věku, nezůstala však pouze u slohových prací na základní a střední škole. Po absolvování obchodní akademie začala studovat na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde svou tvorbu publikovala např. ve studentském časopise Humanus. Kromě autorských recitací ve studentském divadle SUD v Českých Budějovicích měla mimo jiné také možnost spolupráce s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou (bakalářská práce o významu českého dokumentárního filmu a díle Třeštíkové).

Jak v této, tak i v dalších vědeckých pracích se zabývala tvůrci, kteří byli rovněž homosexuálně orientováni:

Projektová práce o Oscaru Wildovi
Diplomová práce o významu Richarda Wagnera v životě a díle Friedricha Nietzscheho
Básně věnované např. prokletým básníkům nebo kubánskému spisovateli Reinaldu Arenasovi

Tyto i jiné práce jsou umístěny na autorčině oficiálním blogu ZDE

V současné době se autorka věnuje především aktivitám v oblasti LGTB komunity, přičemž se i nadále literárně rozvíjí.

Vystoupí Salvátorský pěvecký sbor pod vedením sbormistrině Marie Zarské


Noční vycházka Prahou se zastávkou v Modrém pokoji Jaroslava Ježka

Pátek 22. 5.

Koncert - IglúIglú - Julie Gübelová


Kapela Iglú – to je roztančený funk, ale i chansonově křehké polohy k línému ploužení. Písně Iglú jsou původní, většinu má na svědomí saxofonistka, zpěvačka a textařka Julie Gübelová, spoluautorem je kytarista Mario Casado. Na bicí hraje zkušený Martin Hložek, na baskytaru divoký Martin Kmínek. Genderově řečeno: hudba Iglú má „prsa i koule“.

Koncert - Vladivojna La Chia
foto: Jaroslav Urban
Vladivojna La Chia je širší veřejnosti známá především jako zpěvačka
ostravské skupiny Banana, se kterou vydala u firmy Universal Music již
3 desky - Banana, Trip a Jungle, která byla produkována v Německu).

Nyní přichází s novým elektro-akustickým solovým materiálem, se kterým
již vystupovala na společném koncertě s Varhanem Orchestrovičem
Bauerem u příležitosti evropské výstavy dekadentního umění v Praze
nebo na festivalu Colours Of Ostrava.

Ukázky její solové tvorby, kterou představí rovněž na festivalu
ElNadruhou si můžete poslechnout na www.myspace.com/vladivojna.

Vladivojna se mimo jiné aktivně věnuje malbě, kresbě a komixu a každý
měsíc připravuje a moderuje rádiový pořad Čajovna na ČR-Vltava.

V minulosti vystupovala či spolupracovala s těmito osobnostmi: Lenka
Dusilová, Richard Muller, Laco Deczi a Cellula New York, Marilyn
Manson, Scorpions, Amit Chetterjee, Varhan Orchestrovič Bauer, Blue
Effect a dalšími.

Nový autorský materiál se vyznačuje filmovou náladou připomínající
prostředí filmů Davida Lynche. Vladivojna zde vystupuje jak ve své
přirozené roli červené a dominantní femme fatale, tak v roli
temperamentní avšak křehké toreadorky, obklopené talentovanými
muzikanty.

www.vladivojna.com

 

Sobota 23. 5.

Koncert - Čokovoko, Brno

Čokovoko jsou od roku 2006 nejsyrovější a nejznámější z hudebně nenadaných kapel v Brně. Hrály už mj. na učilišti, v Roxy, v notářství, na Flédě, na dědových narozkách, v Dobrém ránu s ČT a na party pro delikventy. Na Facebooku mají 981 fanoušků , 64 haterů a 161 haterů našich haterů. První desku jménem Best Of dali rovnou zdarma ke stáhnutí na svůj web www.cokovoko.cz – a má neskutečnou stahovanost. Kritici o nich napsali: "vyvážená chuť říci něco až intimně samy za sebe a nechat se při tom svádět k fikčním odbočkám směrovkami jazyka a rýmů". Po hudební stránce se snaží „jít ve stopách virtuálního dítěte Radovana Lukavského donošeného Lil´ Kimovou“.

Zbožńovány intelektuály, studenty i g&l komunitou napříč věky.

Nenáviděny „pravými“ hiphopery a suchary.

Dočtete se o nich v Lidovkách i ženských časopisech.

Jsou odzbrojující svojí upřímností, jsou třeskutě vtipné.

Jsou svým způsobem velmi sexy.

Nejsou vhodné na dětskou party.

Neumí rapovat.

PS: nepřejte si vědět, co znamená jejich název…

Turnaj ve stolním fotbale o putovní pohár

(tento turnaj bude probíhat v hudebním clubu VAGON v sobotu 23.5.2009 - je nutné vyplnit přihlášku)

Turnaje se účastní dvoučlenná družstva (jedna + jedna, nebo jedna + jeden) ve dvou skupinách, při čemž ve skupině se utká každý s každým na dva vítězné zápasy končící dosažením 6 gólů jedním ze soupeřů.
Do finálové skupiny postupují první 4 družstva z každé skupiny. Pořadí ve skupině určuje počet vítězství, při stejném počtu vítězství rozhoduje menší počet prohraných utkání, při stejném počtu vítězství a stejném počtu prohraných zápasů rozhoduje vzájemné utkání.

Hraje se o Putovní pohár, medajle, večeři a další ceny.

Neděle 24. 5.


Sportovní odpoledne Na Františku o putovní pohár BEST GROUP

V letošním „eLnadruhou - 15. ročníku NEJEN lesbického kulturního festivalu“ jsme pro Vás připravili jako každoročně Sportovní odpoledne, které proběhne v neděli 24. května od 11 hodin ve Sportovním areálu Na Františku v Praze 1. Budete moci soutěžit a účastnit se v těchto disciplínách: volejbal, fotbal, basketbal, ping-pong, minigolf, lezecká stěna, běžecká dráha a doskočiště.
Soutěžní disciplíny: fotbal a volejbal (záleží na přihlášení družstev)
Volné disciplíny: basketbal, ping-pong, minigolf, lezecká stěna, běžecká dráha
a doskočiště. 
V průběhu celého dne budou probíhat i další akce, kterých se můžete účastni a to hlavně Živá knihovna  a Dětský den.

K dispozici jsou sprchy se šatnou a občerstvení v místním kiosku za příznivé ceny. Hrací plochy jsou s umělým povrchem, proto Vás žádáme pouze o sálovou obuv v kopačkách ani tarfách nebudete na hřiště vpuštěny/i.

Přihlášku naleznete v sekci SPORT, kterou je nutno vyplnit a zaslat nám zpět na e-mail sport@elnadruhou.cz a to nejpozději do 15. 5. 2009. 

Putovní pohár „Best group“ získá to družstvo, které podá nejlepší sportovní výkon a prokáže "fair play". Družstvo které získá Best Group určí "tajná osoba" aby nemohl být nikdo nikým ovlivňován. 
Pravidla pro jednotlivé sporty jsou uvedeny v sekci sport.

Dětksý den

Pohádka o námořníkovi - Syndibád

Syndibád pohádka o námořníkovi
Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu vonící dálkou, kávou a vzácným kořením, do země jménem Omán. Zde žil chudý, leč odhodlaný mládenec Syndibád. Na cestě za dobrodružstvím mu dopomůže tučná ryba, létající koberec, kouzelná lampa, džin a také samonavigovací papoušek.... ale nebojte se napínavá a nebezpečná cesta změní se v cestu svatební. V bambusovém labyrintu přijde šťastný konec.

 

Tvořivá dílnaUmělecké dílny zaměřené na rozvoj tvořivosti hostů s představením a výukou uměleckých řemesel, lidových zvyků a dovedností interaktivní zážitkovou formou.
Šperky a ozdůbky - korálky, drátky, provázky.

Malování na předměty a papír. Můžete si nejen vytvořit obrázek či předmět, ale i transparent do průvodu na Queer Parade v Táboře.

Hry pro děti i dospělé.

 

Živá knihovna - OPIM

6ivá knihovna - OPIMMuslimky jsou nesvobodné!... Gayové trpí nevyléčitelnou nemocí!...Policisté jsou hloupí!...Romové jsou nevzdělaní!...Lesby nesnáší chlapy!...Vozíčkáři jsou chudáci!...Židé jsou jen na peníze!... Ten, kdo nejí maso, nerozumí vtipu!...

JEDNÁ SE O FAKTA, ANEBO O PŘEDSUDKY? MOHOU PŘEDSUDKY UBLÍŽIT?

V Živé knihovně, s podtitulem NESUĎ KNIHU PODLE OBALU, jsou namísto knih půjčováni lidé, kteří ve svém každodenním životě čelí předsudkům a stereotypům. Živá knihovna je místo přátelského rozhovoru, kde se otevřeně hovoří o předsudcích, o pocitu a zkušenostech být označován jiným a tím často podvědomě hodnocen jako méněcenným.
Premiéra Živé knihovny se uskutečnila v červnu 2007 na festivalu United Islands of Prague.

Přijďte si vypůjčit „knihy“ v rámci eLnadruhou 15. NEJEN lesbického kulturního festivalu! Můžete se dozvědět mnoho nového a zajímavého.

Více informací o tomto projektu, který bude součástí našeho festivalu naleznete ZDE.

Workshop Sebeobrany

Workshop povedou zkušení lektoři, kteří se budou zaměřovat na tyto odvětví:

  • Pro účastníky průvodu
  • Monitoring bezpečnosti na QP v Táboře

 

Pondělí 25. 5.Divadlo Bez Zábran
Jsme pražský divadelní soubor, který působí na české scéně již od roku 2001. Naší domovskou scénou je Reduta Jazz Club.
Představení: Jako jedna rodina
Autor: Murray Schisgal
Laskavá komedie slavného amerického dramatika (komedie Tootsie) nám představuje příběh úspěšného scénáristy Sama, který chce radikálně změnit svůj život: po třech rozvodech se hodlá stát gayem, protože podle něj muži rozumí jedině muž, soužití s ženami je nepřirozené a krajně nepraktické. Hotelový pokoj, v němž se vše odehrává, je svědkem nejen spousty gagů, ale i překvapivého rozuzlení.
Režie: Marek Frič
Osoby a obsazení: Sam Kogan – Jiří Lenkvík; Billy Weller – David Khier; Laura Wellerová – Nikola Englová; Dennis Nesbitt – Miloš Nejedlý / Marek Frič

ZAKONČENÍ Úterý 26.5.

Loving Annabelle - Film USA 2006, drama
Příběh učitelky angličtiny a její studentky se odehrává na střední soukromé katolické škole. Annabelle, rebelantská dcera senátorky, si hned po nástupu proti sobě postaví celé vedení. A je to právě Simonne, která má čas s ní mluvit a pomáhá jí najít cestu.

DOPROVODNÝ PROGRAM 

Výstava v kině Atlas - práce studentů VŠUP
Neděle 24. 5.
Koná se: Palác Akropolis, Kubelíkova 1548/27, Praha 3
19.00 – 20.00 Předání ceny Colorplanet za boj proti homofobii
20.00 – 23.00 Divadlo Letí představení Domeček pro buzničky u matky Kapavky
Sobota 30. 5.
Koná se:Letenská pláň, za gymnáziem nad Štolou, kousek od baru Miami.
18:00 hod. DIVADLO ANPU A HOSTÉ v ŠAPITÓ. Komponovaný večer na podporu homosexuální menšiny. Fotografie J. Štěpánové, představení divadla ANPU, Ester Kočičková, polévka a kapela Mediterian hrající španělské rytmy.
30.5. DIVADLO ANPU A HOSTÉ. - komponovaný večer na podporu homosexální menšiny, začátek večera v 18 hodin - konec v cca 22 - 23 hod.
Výstava fotografíí Jany Štěpánové - Kůže a mušelín
Jana Štěpánová
Fotografka a grafická designérka. Absolventka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a ateliéru fotografie na FUUD UJEP v Ústí nad Labem. Zabývá se sociálně kritickými koncepty založenými na fotografii a kombinovanými s jinými technikami.

Představení divadla ANPU - Zvoník od Matky Boží
Hrají: Petr Stach / Petr Forman, Vladimír Javorský / Milan Forman, Michael Kňažko, Bela Schenková a Radomír Vosecký
Scéna: Matěj Forman
Režie: Bela Schenková

Divadlo ANPU je experimentální výtvarné divadlo, kde herci, loutky, hudba, dekorace, pohyb vyvolávají pocity, které žijí dohromady a vytvářejí jakýsi celek. Výsledná podoba všech představení by měla vycházet z kontrastu mezi humorem a poezií, dramatickým napětím a sugestivní obrazově – zvukovou atmosférou a navíc dát prostor osobitému, otevřenému přístupu herců k divákům.

– Koncert Ester Kočičkové - zpěvačka, moderátorka - renesanční žena

– Minipředstavení Megan Cameron - ANDY CLOCKWISE
M.Cameron je australská performerka, která procestovala nejen celou Austrálii, ale i celou Evropu a Azii.

– Polévka
při vzácných, či zajímavých večerech hostí divadlo ANPU diváky polévkou uvařenou před šapitó v obrovským mosazným kotli.

– Koncert kapely Mediterian - plzeňská kapela často doprovázející divadlo ANPU a divadlo Bratří Formanů svými španělskými rytmy.

Začátek večera je v 18 hodin - konec večera je v cca 22 až 23 hodin. Je vhodné zúčastnit se večera jako celku, aby nebyla rušena jednotlivá představení.

 Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168