Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 10. 02. 2022   aktualizace
Podpořili nás

Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Tisková zpráva - PROUD

27.6.2013 Novela zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení dítěte partnera/partnerky byla předložena.

Praha 20.6.2013

 Dne 14. června 2013 předložila skupina poslankyň a poslanců v čele s poslankyní Janou Černochovou novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila registrovaným partnerům či partnerkám osvojit si dítě svého protějšku. Pod návrh, který připravilo občanské sdružením PROUD, se podepsalo 20 poslanců a poslankyň napříč politickým spektrem.

 

 Pokud bude návrh schválen, zákon umožní, aby si partnerka či partner osvojili dítě své partnerky či svého partnera v případech, kdy má dítě z hlediska práva pouze jednoho rodiče (pouze jeden rodič je uveden v rodném listu dítěte) nebo kdy druhý rodič o dítě nepečuje a dá souhlas s osvojením dítěte partnera / partnerky. Druhý rodič-osvojitel dítěte se tak stane rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi plynoucími pro rodiče z rodinného práva, jako je právo a povinnost podílet se na výchově dítěte, právo zastupovat dítě, vyživovací povinnost apod. Partneři budou moci osvojit dítě svého partnera / partnerky pouze pokud budou mít uzavřeno registrované partnerství.

 

 Novela reaguje na skutečnost, že v Česku žije řada stejnopohlavních párů, které mají a vychovávají děti. Ty však často mají v rodném listě jen jednoho rodiče, druhý rodič, který dítě obvykle od narození vychovává a miluje, je podle práva NIKDO," uvedla Martina Štěpánková z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). Podle ní by dítě osvojené druhým rodičem mělo pak nejen fakticky, ale také de iure dvě matky či dva otce. Rodina by tak získala jistotu. Pokud by se totiž jednomu z rodičů něco stalo, nehrozilo by, že dítě skončí v ústavu.

 

 Podobná úprava platí již i v řadě evropských zemí včetně katolického Španělska, v Německu či ve Velké Británii. Možnost osvojení biologického dítěte rodičem partnera nyní řeší i rakouský parlament; v justičním výboru se vyslovili pro návrh poslanci ze Sociálně-demokratické strany Rakouska, z Rakouské lidové strany a Zelení.

 

 Podpora stejnophlavního rodičovství a možnosti osvojení dítěte v rámci stejnopohlavních párů ze strany české veřejnosti stále stoupá. Pro tuto normu se vyslovila i řada osobností veřejného života, mj. např. zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček. Podporovatelé novely mají možnost podpořit její uzákonění veřejnou peticí, kterou pořádá PROUD a je ke stažení na webových stránkách ZDE.Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /var/www/elnadruhou.cz/index.php:168 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/elnadruhou.cz/index.php on line 168